Aktualności

Kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków

Data publikacji 25.01.2024

Policjanci co jakiś czas zatrzymują osoby posiadające narkotyki. Wczoraj za dnia policjanci dzielnicowi zatrzymali 24-latka z marihuaną, a w nocy policjanci OPI-24 latka z marihuaną i metamfetaminą, podejrzanego o kierowanie pod wpływem narkotyku . Jak wygląda postępowanie wobec takiego kierowcy? Szczegóły w artykule.

Wczoraj policjanci dzielnicowi w trakcie obchodu rejonu w gminie Wągrowiec, wykonywali czynności w sprawie porzuconego w lesie Renault Scenic. W pobliżu miejsca interwencji wylegitymował 24-latka, który na ich widok, nerwowo się zachowywał. Dzielnicowi ustalili, że pozostawił na skraju lasu samochód, a okazało się że nie posiadał uprawnień do jego kierowania. Dodatkowo mężczyzna posiadał przy sobie susz, który po przetestowaniu wykazywał, że zawiera THC. Mężczyzna został zatrzymany do dalszych wyjaśnień.

Tej samej doby w nocy policjanci OPI zatrzymali na terenie Wągrowca do kontroli Forda Focusa. Kierujący nim 24-latek swoim zachowaniem wzbudził u policjantów podejrzenia, że może znajdować się pod wpływem narkotyków. Dodatkowo ujawnili u niego metamfetaminę i marihuanę. Wstępne badania laboratoryjne wykazały, że znajdował się po zażyciu marihuany. Ten kierujący został zatrzymany i doprowadzony do KPP w Wągrowcu do dalszych czynności.

Kiedy policjanci zatrzymują nietrzeźwego kierowcę, który prowadzi pojazd po uprzednim wypiciu piwa, wina, wódki, czy innego rodzaju napoju zawierającego w sobie alkohol etylowy, wówczas sprawa jest jasna. O fakcie czy popełnia on wykroczenie, czy przestępstwo decyduje ilość zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu . Kiedy wynosi ona od 0,1 do 0,25 mg/1dm3 wydychanego powietrza, bądź adekwatnie zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ , wówczas kierowca popełnia wykroczenie. Jeżeli powyżej 0,25 mg/1dm3 wydychanego powietrza, bądź stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰, wówczas mamy do czynienia z przestępstwem.

Prawo o ruchu Drogowym oraz Kodeks Wykroczeń zakazują prowadzenia pojazdów w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu. Należy również zaznaczyć, że Sąd Najwyższy uchwałą z dnia 27 lutego 2007 roku rozstrzygnął interpretację pojęcia „środka odurzającego” w rozumieniu art. 178a Kodeksu Karnego oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. nr 179 poz.1485). Zgodnie z tą uchwałą pojęcie środka odurzającego obejmuje nie tylko środki odurzające wskazane w tej ustawie, lecz również inne substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działające na ośrodkowy układ nerwowy, m. in. psychotropowe, których użycie powoduje obniżenie sprawności w zakresie kierowania pojazdem.[1]

Minister Zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie środków działających podobnie do alkoholu. Policjanci zatrzymujący kierowcę, który korzystał z narkotyków, poddają go testom, bądź podczas badania w szpitalu wykrywana jest obecność niedozwolonego środka w organizmie.

Testy w pobranej próbce krwi oznacza się 5 grup środków działających podobnie do alkoholu:

morfinę – dla której ustalono granicę oznaczalności (LOQ) na poziomie 20 ng/ml

amfetaminę i jej analogi, w tym metylenodioksymetamfetaminę – LOQ 50 ng/ml

kokainę i jej metabolit benzoiloekgoninę – LOQ 50 ng/ml

delta-9-tetrahydrokanabinol – LOQ 2 ng/ml

benzodiazepiny. [2]

 

Pobrane przez Policję próbki przekazywane są do badań w zakładach medycyny sądowej, gdzie ustalane jest stężenie substancji we krwi.

W listopadzie 2012 roku w Krakowie grono analityków, lekarzy i prawników ustaliło polskie granice analityczne wartości progów dla stanu po użyciu i pod wpływem działania środków działających podobnie do alkoholu dla potrzeb opiniowania dla celów sądowych.

Wartości te przedstawia tabela [1]

Kierowcy popełniającemu wykroczenie jazdy po użyciu narkotyków, policjanci zatrzymują prawo jazdy. Wykroczenie to zagrożone jest karą aresztu albo karą grzywny do 5.000 złotych, orzekany jest również środek karny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat .

W przypadku przestępstwa kierowania pod wpływem narkotyków, zagrożone jest ono karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, grzywną minimum 5000 złotych, a także zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do nawet 15 lat

 

asp. Dominik Zieliński

 

 

Bibliografia

1. „Wykrywanie substancji psychotropowych we krwi metodą LC/MS/MS” - praca zbiorowej naukowców Zakładu Badań Antydopingowych Instytutu Sportu w Warszawie - Mariola Wicka, Piotr Chołbiński, Dorota Kwiatkowska, Andrzej Pokrywka

2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 czerwca 2003 r. w sprawie wykazu środków działających podobnie do alkoholu oraz warunków i sposobu przeprowadzania badań na ich obecność w organizmie z dnia 11 czerwca 2003 r.

 

Powrót na górę strony