Aktualności

Kobieta w Policji

Data publikacji 08.03.2024

Dzisiaj widok kobiet w policyjnym mundurze nikogo nie dziwi i nie zaskakuje. Ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców, patrolują ulice, uczestniczą w zabezpieczeniach, wspierają ofiary przemocy i pracują z młodzieżą... Drugą stroną kobiecej Policji jest zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania, przez szeroko rozumianą obsługę logistyczną, czym głównie zajmują się Panie na etatach cywilnych. Z okazji dnia kobiet, składamy Paniom najserdeczniejsze życzenia!

Dzień Kobiet, jest to idealny moment żeby podziękować wszystkim Paniom, które wraz z policjantami służą, a także tym które pracują w wągrowieckiej jednostce Policji.

W całej polskiej Policji jest blisko 20 tysięcy policjantek. W KPP w Wągrowcu jest ich 21. Dzięki pasji, zaangażowaniu i profesjonalizmowi odnajdują się w codziennej służbie.  Każdego dnia patrolują ulice, podejmują interwencje, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców. Pracują przy rozpracowywaniu i ustalaniu sprawców przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Wspierają ofiary przemocy oraz pracują z młodzieżą. W naszej komendzie policjantki organizują służbę, kontrolują a także dowodzą. Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej, zajmując różne stanowiska, począwszy od wykonawczych po kierownicze.

 

Odnosząc się do historycznych zarysów Kobiecej Policji, należy zacząć od dnia 24 lipca 1919 roku. To wówczas powołano do życia Policję Państwową. Kobiece struktury w formacji, która zdominowana była przez mężczyzn, wprowadzała dzięki swojej determinacji Stanisława Paleolog. Uczestniczyła ona w wielu walkach oraz wojnie z bolszewikami. Dała się poznać jako dobra funkcjonariuszka, kończąc Szkołę Główną Policji Państwowej.

Minister Spraw Wewnętrznych Cyryl Ratajski już 26 lutego 1925 roku polecił utworzyć Policję Kobiecą. Wcześniej, w 1924 roku w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie rozpoczął się kurs specjalny dla policjantek. Od tamtej pory, kobieca policja zaczęła funkcjonować w sposób formalny. Stanisława Paleolog jedna z pierwszych policjantek, stanęła na czele powstałej formacji kobiecej.

Pojawienie się płci pięknej w Policji było z jednej strony efektem rozszerzania obszarów aktywności kobiet, w tym aktywności zawodowej, a z drugiej strony było konieczne, gdyż policja musiała się zmieniać. Zakres zadań stojących przed formacją sprawił, że zaczęto dostrzegać na rynku pracy potencjał kobiet i ich istotną rolę, którą mogą odgrywać w zwalczaniu przestępstw w środowisku rodzinnym i wśród nieletnich.

Wstąpienie w szeregi kobiecej Policji nie było łatwe, służba była uważana za misję, która wymagała wielu poświęceń i wyrzeczeń. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub wdowa. Obowiązkiem było posiadanie nienagannej opinii oraz odpowiedniego wzrostu rzędu minimum 164 cm. Wymagania wiekowe również były istotne, do służby przyjmowano bowiem kandydatki w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat. Przyszła policjantka musiała być absolwentką co najmniej szkoły średniej. Wstępując w szeregi policji, kobieta zobowiązywała się do zrezygnowania z zamążpójścia w ciągu najbliższych 10 lat.

 

W obecnych czasach zatrudnienie w naszej służbie kobiet ciągle wzrasta. Na pytanie, skąd pomysł na pracę w Policji zdecydowana większość odpowiada, że zawsze chciała to robić. Służba jest ciekawa i przynosi ogrom satysfakcji.  To ważne, kiedy ma się poczucie, że można komuś pomóc, kiedy słyszy się od drugiej osoby - słowo dziękuję. Z jednej strony satysfakcja z drugiej ogromne zaangażowanie. Policjantką jest się całą dobę, to trudny zawód, który wymaga wielu wyrzeczeń i dyspozycyjności.

Kobiety w naszej formacji to nie tylko funkcjonariuszki. 20 Pań zatrudnionych jest na etatach cywilnych, w tym 8 kobiet zatrudnionych jest w korpusie służby cywilnej. Zatrudnione są między innymi w finansach, kadrach, inwestycjach i zaopatrzeniu. Służą radą i pomocą, bez nich oraz ich pracy funkcjonowanie jednostek policji byłoby bardzo utrudnione. Panie prowadzą sekretariaty, zajmując się głównie logistyką. Wspomagają pracę wszystkich policjantów, utrzymują czystość w jednostkach, współorganizują proces rekrutacji funkcjonariuszy, udzielają się również społecznie poświęcając czas na sprawy związkowe ogółu pracowników. Ich praca, ogromne zaangażowanie, właściwe predyspozycje oraz umiejętności są bardzo ważne dla sprawnego funkcjonowania naszej formacji.

 

Wszystkim naszym Paniom w Dniu Kobiet składamy jak najserdeczniejsze życzenia!

 

(fot. arch Policji, arch. KPP Wągrowiec)

 

  • kolaż zdjęć przedstawiających policjantki i pracownice policji, w różnych sytuacjach, w patrolu, przy drodze podczas pogadanek, na korytarzu, za biurkiem itp.
  • kolaż zdjęć przedstawiających policjantki i pracownice policji, w różnych sytuacjach, w patrolu, przy drodze podczas pogadanek, na korytarzu, za biurkiem itp.
  • kolaż zdjęć przedstawiających policjantki i pracownice policji, w różnych sytuacjach, w patrolu, przy drodze podczas pogadanek, na korytarzu, za biurkiem itp.
  • kolaż zdjęć przedstawiających policjantki i pracownice policji, w różnych sytuacjach, w patrolu, przy drodze podczas pogadanek, na korytarzu, za biurkiem itp.
Powrót na górę strony